Suuret muutokset odottavat
Kun reilu vuosi sitten tulin mukaan Hakan pelastusoperaatioon, niin kuvittelin että toiminta saataisiin silloin vaaditulla 400.000 euron panostuksella uudelleen raiteilleen. Todellisuudessa tilanne ei kuitenkaan ollut niin. Vuoden lopussa FC Hakalta jäi lisäksi noin 500.000 euroa velkaa, joka jäi FC Haka Oy:n hoidettavaksi tänä vuonna. Samaan aikaan perinteiset Hakan tukijat omien talousvaikeuksiensa vuoksi päättivät jättäytyä tukemasta Hakaa, joka näkyi ylimääräisenä 600.000 euron vajeena budjetissa.
Vanhojen velkojen ja puuttumaan jääneiden sponsoritulojen yhteissummaksi tälle vuodelle on jäänyt näin ollen n. 1.100.000 euroa. SK Entertainment Group Oy on tänä vuonna hankkinut Hakalle noin 700.000 euron edestä erilaisia Hakaa palvelevia yhteistyösopimuksia. Lisäksi viimeisen vuoden aikana emoyhtiömme on tukenut Hakan toimintaa noin 700.000 eurolla ja minä henkilökohtaisesti noin 500.000 eurolla. Tämän vuoden loppuun mennessä on sijoitettava vielä lähes miljoona euroa, jotta kaudesta koituvista kuluista selvitään ja Hakan toiminta jatkuu.
On sanomattakin selvää että tällaisena toiminta ei voi enää jatkua. Hakan on saatava uusia yhteistyökumppaneita toimintaansa mukaan ja kuluja on karsittava kovalla kädellä. Tästä huolimatta pyrkimyksenä on edelleen Hakan toiminnan pitkän tähtäimen kehittäminen ja se että Hakalla on edelleen kilpailukykyinen joukkue Veikkausliigassa.
Olen kuullut paljon arvosteluja koskien Okan sopimuksen purkamista. Sopimus oli hyvinkin reilu Okaa kohtaan, joka olisi mahdollistanut Okan nopeankin siirtymisen uuteen seuraan. Hakalle sopimus oli huomattavasti kalliimpi. Tämä on kilpaurheilua, jossa tulokset ratkaisevat. Elämme tällä hetkellä maailmassa, jossa lajissa kuin lajissa menestystä on saavutettava, jotta yhteistyökumppanit ovat kiinnostuneita lähtemään toimintaan mukaan. Okan kanssa tulokset olivat heikentyneet dramaattisesti erinomaisen kauden alun jälkeen. Voittoa ei ole tullut viimeiseen seitsemään otteluun ja joukkueen pelillinen ilme ei näyttänyt merkkejä tulosten paranemisesta. Nyt tehty päätös on mahdollistanut joukkueen pelillisen uudistumisen ja luo pohjaa tulevaa varten Risun päävalmentajakaudella.
Mielestäni valmentajilta tulisi peräänkuuluttaa enemmän vastuunkantoa myös silloin kun tulokset eivät ole sitä mitä valmentaja itse on uskonut ja luvannut. Oka kertoi toistuvasti myös julkisuuteen että kenttien parantuessa joukkueen peli vain paranee. Näin ei valitettavasti käynyt, vaan täysin päinvastoin. Emme voi piiloutua myöskään sen taakse että yhden avainpelaajan loukkaantuminen muuttaisi koko kauden kurssin, kuten Corpachen tapauksessa voitaisiin spekuloida. Seurajohto on pyrkinyt hankkimaan ja rakentamaan päävalmentajan kanssa nimenomaan joukkuetta, jossa yksikään yksilö ei ole joukkuetta suurempi. Joukkuetta ei voi rakentaa yhden pelaajan varaan ja nyt Corpachen poissaoloa ei pystytty paikkaamaan, vaikkakin reservissä löytyi montakin topparikandidaattia. Kukaan ei ollut valmis ottamaan isompaa roolia.
Kävimme heinäkuussa voittoisan MyPa-ottelun jälkeen kehityskeskustelun Okan, Jussilan Askon ja Lahtisen Juhan kanssa, jossa totesimme yhteen ääneen että yllätysmomentti on nyt käytetty ja meitä vastaan pelataan jatkossa eri tavoin. Tämä jäi näkemykseni mukaan kuitenkin valitettavasti vain keskustelun tasolle muutamia yhden jakson poikkeuksia lukuun ottamatta, sillä vastustajat ovat ennen kaikkea taktisesti pystyneet lamaannuttamaan Hakan pelin sen jälkeen täysin.
Mitä tulee Hakan pelitapaan ja pelien viihdearvoon, niin tiedän nykyisellä joukkueella olevan resursseja paljon parempaan kuin mitä tällä kaudella on nähty. Koen että olemme sen myös velkaa kaikille Hakan kannattajille ja yhteistyökumppaneille. Jos ja kun Haka pystyy tarjoamaan elämyksiä ja viihdyttävää peliä Tehtiksellä, niin se tuo mukanaan lisää yleisöä ja yhteistyökumppaneita, joita me kipeästi tarvitsemme.
Tuntuu turhauttavalta kuulla ihmisten analyysejä siitä että yritysjohtaja, tässä tapauksessa minä, ei saisi puuttua yrityksen tärkeimmän tuotteen, eli tässä tapauksessa joukkueen kehittämiseen. Johtajan pitää olla kiinnostunut ja tietoinen siitä mitä yrityksessä tapahtuu. Yritysmaailmassa johtajat joutuvat tekemään kovia ja joskus kipeitäkin päätöksiä kääntääkseen yrityksensä kurssin. Samaa pätee ammattilaisurheilussa. Tilanne oli toinen silloin kun kyseessä oli amatööripohjalta harjoitettavaa harrastustoimintaa. Mutta nyt kun kyseessä on ammattilaisjoukkue, jonka otteet eivät ole sillä tasolla mitä sen voi odottaa olevan, niin seurajohdon on tehtävä muutoksia. Johtajan tulee johtaa joukkojaan edestä ja pyrkiä päätöksillään takaamaan parhaat mahdolliset edellytykset liiketoiminnalle ja tässä tapauksessa myös liiketoiminnan jatkuvuudelle, johon myös nyt tehdyt päätökset Hakassa tähtäävät.
Oka teki merkittävän uran Hakassa pelaajana ja valmentajana, joka varmasti jatkuu tulevaisuudessa uusien haasteiden parissa. Tunnen Okan ja tiedän hänen haluavan kokeilla siipiään vielä kovemmissakin ympyröissä. Uskon että muutos tekee Okan omalle valmentajauralleen pitkälle tähtäimellä hyvää, sillä jalkapallossa säännöllinen vaihtuvuus niin joukkueen kuin valmentajankin osalta on enemmän sääntö kuin poikkeus, joka kehittä sekä pelaajia että valmentajia. Kuulemme varmasti lähitulevaisuudessa näistä Okan uusista haasteista lisää.
Kun tapasin Sami Ristilän ensimmäistä kertaa viime syksynä, niin jäi minulle heti hänestä kuva pelaajana joka haluaa olla voittaja. Samassa yhteydessä aistin että kaverissa on myös sitä ihmeellistä asiaa jota ei voi oppia tai opetella, nimittäin karismaa, jota ennen kaikkea valmentajalta vaaditaan. Se että Risulla ei ole vielä paljon kokemusta valmentamisesta, niin uskon sen olevan vain positiivinen asia, sillä usein ennakkoluulottomuudella saavutetaan paljon parempia tuloksia kuin liian suuren kokemuksen tuomalla varovaisuudella. Olen varma siitä että Risun johdolla Haka ja Hakan kannattajat tulevat kokemaan vielä monia miellyttäviä hetkiä Tehtiksellä – vielä tälläkin kaudella.
Hyvän johtajan tärkein ominaisuus on kyky osata rekrytoida alaisia, joiden kanssa yhteistyö pelaa ja joiden omat kyvyt kompensoivat johtajan mahdollisia omia puutteita. Hyvä johtaja antaa alaisilleen mahdollisuuden toteuttaa itseään ja on samaan aikaan kiinnostunut heidän tekemisistään. Pyrin itse toimimaan em. tavoin ja toivon myös että Risu ottaa saman tavan käyttöönsä oman valmennustiiminsä kanssa.
Sedu Koskinen














